3 lipca 2025 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego: Pani Izabeli Flak, Kierownika Zespołu Leczenia Środowiskowego oraz Pani Bożeny Bobak, pracownika socjalnego z Panią Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Panią Urszulą Chowaniec – Bombac, p.o. Kierownika Usług Opiekuńczych, Panią Katarzyną Czernik, asystentami rodziny, pracownikami socjalnymi i przewodniczącą zespołu interdyscyplinarnego.
Centrum Zdrowia Psychicznego działa w Nowym Targu, w Zakopanem i w Rabce Zdroju (rejonizacja nie obowiązuje) w godzinach od 8.00 do 18.00, telefon do rejestracji: 18 263 31 81,
Nowy Targ, ul. Szpitalna 14, Pawilon H, II piętro, tel. 786 454 918, e-mail: [email protected]
Rabka Zdrój, ul. Profesora Rudnika 3b, tel. 690 536 719, e-mail: [email protected]
Zakopane, ul. Kamieniec 10, tel. 786 455 176, e-mail: [email protected]
Pracownikom przedstawiono zasady działalności Centrum Zdrowia Psychicznego, w tym ścieżkę, jaką przechodzi osoba zgłaszająca się po pomoc. Podkreślono rolę, jaką pełnią poszczególni specjaliści w pracy z pacjentami oraz przekazano, z jakich form wsparcia mogą skorzystać osoby w kryzysie.
W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego działa:
- Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny, które realizują min. usługi psychologiczne, psychoterapeutyczne oraz usługi świadczone przez lekarza psychiatrę, pielęgniarkę psychiatryczną, pracownika socjalnego czy doradcę zawodowego;
- Klub Pacjenta, w którym spotykają się pacjenci/klienci na wspólnych zajęciach w zakresie terapii zajęciowej, aktywizacji społecznej, integracji, edukacji czy treningach.
- Oddział Dzienny Psychiatrii w Nowym Targu: godziny pobytu pacjentów na oddziale: 8.30 – 13.30 od poniedziałku do piątku.
Czas pobytu: 60 dni roboczych.
Przeciwwskazania do przyjęcia do leczenia jest:
- pobyt w tym samym czasie na oddziale innego członka rodziny lub osoby bliskiej;
- czynne uzależnienie pacjenta;
- niepełnosprawność umysłowa, zespół otępienny.
Podstawą do przyjęcia jest skierowanie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub psychiatrę, które pacjent jest zobowiązany dostarczyć na oddział podczas konsultacji kwalifikacyjnej.
Zespół Leczenia Środowiskowego:
To zespół działający w ramach opieki psychiatrycznej osób dorosłych, świadczący kompleksowe usługi lecznicze, terapeutyczne i rehabilitacyjne w środowisku pacjenta.
Do przyjęcia wymagane jest skierowanie wydane przez lekarza rodzinnego lub psychiatrę (kod świadczenia 2730).
W skład Zespołu Leczenia Środowiskowego wchodzą: lekarz psychiatra, pielęgniarka psychiatryczna, psycholog/psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy a także pracownik socjalny.
Zespół pracuje mobilnie, odwiedzając pacjenta w jego miejscu zamieszkania. W razie konieczności organizowane są wizyty rodzinne i zespołowe spotkania terapeutyczne.




